Vážené kolegyně, vážení kolegové, příznivci a přátelé České silniční společnosti,

již podruhé si Vás dovoluji jménem předsednictva tímto způsobem oslovit. Je to smutné, ale je to jedna z mála možností, kterou nám dnešní doba nabízí.  Na začátku léta jsme se vrhli opětovně do aktivní práce s cílem uspořádat zajímavou a atraktivní Silniční konferenci, která se měla uskutečnit v NH COLLECTION OLOMOUC CONGRESS s doprovodnou výstavou v OMEGA centru sportu a zdraví. Situace se však vyvinula až do podoby, kterou jistě všichni vnímáte a která se Vás každého dotýká a ovlivňuje vaše životy, práci irodinu.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem partnerům konference, kteří nás v těžké době podpořili a přislíbili partnerství a spolupráci pro rok 2021, kdy se konference uskuteční na stejném místě 8. a 9. 9. 2021. Jde o dřívější termín oproti předchozím rokům, ale snažíme se i touto změnou zajistit, že se konference uskuteční. Nemohu nepřipomenout i servisní organizace, které se na přípravě konference podílely a byly ve svých přípravách již velice daleko, jak  velkoryse přistoupily na dohodu o zrušení silniční konference resp. její zorganizování ve stejných prostorech v následujícím roce.

Rozhodně jsme nesložili ruce do klína. Vše se nám přesunuje více a více do virtuálního světa. I my si to uvědomujeme, přesto však chápeme námi pořádaná odborná setkání, jednak jako možnost předávání nejnovějších poznatků z širokého oboru silničního stavitelství, ale i jako místo osobních střetnutí, vášnivých debat a vzájemného dialogu. V nadcházejícím roce nás čeká celá řada odborných akcí, jejichž seznam naleznete na webových stránkách, ale i my musíme být připraveni na nutnost tyto akce organizovat v omezeném rozsahu s možností online vysílání, s využitím nových a moderních komunikačních technologií.

I tento rok jsme vyhlásili soutěž o nejlepší disertační práci v oboru silničního stavitelství , která našla svého vítěze. Máme velkou radost a velice nás těší, že přihlášené práce mají vysokou odbornou úroveň a vítězové dokáží zaujmout svou prezentací odborné publikum na Silniční konferenci. Zajisté tomu bude tak i v příštím roce. Zprávu k soutěži naleznete na webových stránkách společnosti.

I přes nepříznivé okolnosti se nám podařil, avšak bez účasti veřejnosti, uspořádat III. ročník Mistrovství republiky v Cestářském rodeu, což je  soutěž v jízdě zručnosti řidičů posypových vozů. Tentokrát se skvělé organizace ujmuli pracovníci Správy a údržby Plzeňského kraje, kdy se celorepublikové klání odehrálo na středisku údržby v Kralovicích. Mistrem republiky se stal zástupce jihomoravské SÚS a již legenda tohoto sportu Karel Konečný. O III. ročníku se můžete dočíst i na stránkách SUSPK.

V květnové zprávě jsem Vás opomněl seznámit s vydáním knižní publikace Úprava zemin, jejíž autorem je Doc. RNDr. František Kresta, Ph.D., předseda odborné sekce Zemní práce, odvodnění a spodní stavba. Jedná se o obsáhlou publikaci týkající se problematiky úpravy zemin. Díky této publikaci můžete lépe pochopit výhody a nevýhody různých úprav zemin. Snad si publikace najde místo u projektantů, techniků dozorů na stavbách, ale i u studentů stavebních oborů. Máte-li o ní zájem, můžete si ji objednat vyplněním objednávkového formuláře na webových stránkách společnosti, zde je k dispozici náhled nabízené knihy.

Přeji Vám hlavně zdraví, trpělivost a optimismus v závěru roku.

Ing. Petr Mondschein, Ph.D.
předseda ČSS