XXVII. světový silniční kongres PIARC v Praze skončil. Zúčastnilo se ho více jak 4000 delegátů ze 117 zemí světa

Po 5 dnech plných výstav, setkání, přednášek a návštěv staveb v terénu dnes oficiálně končí Světový silniční kongres, který v Praze uspořádala Světová silniční asociace PIARC. Česká republika pořádala kongres podruhé v historii. Celé akce se zúčastnilo 4 250 delegátů ze 117 zemí světa, na doprovodné výstavě v pražském kongresovém centru bylo k vidění rekordních 35 národních pavilónů a více jak 300 vystavovatelů na 3500 m2 výstavní plochy. Kongresu se zúčastnilo i 1 750 studentů stavebních a dopravních středních i vysokých škol z celé České republiky.

„Uplynulých pět dní kongresu bylo opravdu napěchováno zajímavými akcemi a pracovními setkáními. Chci poděkovat všem, kteří se na organizaci této úspěšné akce podíleli. Ukázali jsme, že umíme udělat opravdu reprezentativní akci pro návštěvníky z celého světa,“ říká ministr dopravy Martin Kupka a dodává: „Mám také radost z toho, že se kongresu a doprovodných akcí mohli zúčastnit i mladí studenti. Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem studentů stavebních a dopravních oborů. Ti, kteří kongres navštívili, mohli vidět, že doprava je opravdu různorodý obor plný skvělých příležitostí. Věřím, že aspoň některé z nich návštěva inspiruje ve výběru studijní i pracovní dráhy.“

Hlavními tématy kongresu byla správa dálnic a silnic, mobilita, odolná infrastruktura a bezpečnost a udržitelnost, provoz a údržba. Zastoupena byla i nová témata, jako je uhlíková neutralita, autonomní vozidla, elektromobily a nabíjecí infrastruktura.

Velké oblibě mezi návštěvníky se těšil česko–slovenský pavilon, kde firmy představovaly svou práci a návštěvníkům nabídl bohatý odborný i společenský program. Své stánky zde mělo i deset univerzit,“ uvedl Luděk Sosna, ředitel Odboru strategie Ministerstva dopravy a 1. delegát České republiky při Světové silniční asociaci.

Kongres delegátům nabídl i technické exkurze. Zájemci tak měli možnost vidět na vlastní oči takové stavby, jako tunely na Městském okruhu v Praze nebo postupující dostavbu dálnice D4, která představuje první dálniční PPP projekt v České republice.

Kongres Světové silniční asociace se v České republice uskutečnil podruhé v historii. Příští kongres se uskuteční za 4 roky v kanadském Vancouveru.